İzin Belgesi Alabilenlerin Sayısı O Kadar Az ki, Gelirleri Ciddi Şekilde Yükselecek!

Adım adım başvuru kılavuzumuza geçmeden önce kısa bir giriş yapalım.

1 Ocak 2024’te resmen yürürlüğe giren kanun ile kısaca Airbnb olarak bilenen konutların turizm amaçlı kiralanması konusu düzenlenmiş bulunuyor.

Bir çoğumuz canım ülkemizdeki bir çok kanunda olduğu gibi 7464 saylı Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması kanunun da uygulamasının pek kolay olmayacağını düşünüyorduk ki Bakanlık Airbnb, Booking gibi sitelerle anlaştı ve konuyu toptan çözdü.

2 Hazirandan sonra izin belgeniz yok ise evinizi Airbnb’ye koyamayacaksınız (Edit: Şimdilik koyabiliyorsunuz). Turizm Bakanlığı bu yasa için bastırırken sonucu ne kadar düşündü bilemiyoruz zira 2 haziran sonrası sadece İstanbul’dan 70.000 yatak kapasitesi silinecek (Edit: Henüz silinmedi).

 

Nereden mi biliyoruz? Tüm Türkiye kısa dönem kiralama pazarının nabzını tutabileceğiniz her gün güncellenen, izin sayılarını, en çok kazanan evleri, en büyük hostları ve çok daha fazlasını görebileceğiniz Türkiye sayfamıza mutlaka bir göz atın.

Turizm Amaçlı Kiralama İzin Belgesi Başvurusu için Gerekenler

Gereklilikleri sağlamanız durumunda başvuru süreci oldukça kolay. Birkaç adımda e-devlet üzerinden kolayca başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Tabi bir kaç püf noktasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Başvuru için gerekenler

 1. Tüm kat maliklerinden alınması gereken muvafakatname: İşin en çetrefilli kısmı burası. Eğer birden fazla bağımsız bölümü bulunan bir binada bu işi yapacaksanız tüm kat maliklerinden onay almanız gerekiyor. Bu onayı varsa apartman yönetim defterine işleterek notere onaylatmanız veya her malikten imzalı bir dilekçe ve kimlik fotokopisi ile de başvurunuzu yapabilirsiniz. Eğer konutunuz müstakil ise bu belgeye ihtiyacınız bulunmuyor.
 2. Web Tapudan alınmış tapu örneğiniz.
 3. Kimliğinizin arkalı önlü fotokopisi.
 4. İmza beyannamesi: Eğer kimliğiniz çipli kimli ise ve ön yüzünün sağ altında imza var ise 3.maddedeki kimlik fotokopinizi kullanabilirsiniz.

İzin Belgesi Kime Verilir

İzin belgeleri sadece ve sadece konutun sahibine veya tapu kütüğünde tescilli olmak kaydı ile üst veya intifa hak sahibine verilecek. Uzun süreli kiralama sözleşmesi ile bir mülkü mal sahibiyle anlaşarak veya haber vermeden tutan gerçek veya tüzel kişi iseniz bu başvuruyu yapabilmeniz mümkün değil.

Başvuru Yeri ve Yöntemi

Başvurularınızı hayat kurtaran ve tanıdığımız çeşitli milletlerdeki insanların hakikaten kıskandığı gurur kaynağımız e-devlet üzerinden gerçekleştireceksiniz. E-devletinize giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “Turizm Amaçlı Konut İzin Belgesi Başvurusu” yazarsanız ilgili sayfaya yönlendirileceksiniz. Veya linke tıklayarak da ilerleyebilirsiniz.

Adım Adım, Resimli Airbnb – Turizm Amaçlı Konut Kiralama İzin Başvurusu

Başvuru yapabilmek için öncelikle PTT’den UETS adresi almanız gerekiyor. Bu 15 haneli numarayı kimliğiniz yeni ve çipli ise online olarak alabiliyorsunuz. Ama online olarak alabilmek için öncelikle e-devletten “İki aşamalı giriş işlemleri ” seçeneğini aktif hale getirmeniz gerekiyor. Adım adım kılavuzumuz bu adım ile başlayacak. Halihazırda iki aşamalı girişiniz aktif ise ilk adımı atlayabilirsiniz.

1.) E-Devlet iki aşamalı giriş seçeneğini aktifleştirme

Bu işlemi tamamlayabilmek için yeni ve çipli nüfus cüzdanınız ve NFC okuma özelliği olan bir telefonunuz olması gerekiyor. Aksi halde bu işlemi de ikinci adımdaki UETS kodu alma işleminiz gibi herhangi bir PTT şubesinden gerçekleştirebilirsiniz.

İki aşamalı giriş aynı bankalarda olduğu gibi hem şifrenizi hem de sonrasında sms veya başka yollarla size iletilen ikinci bir şifrenin girilmesi demek. Bunun için öncelikle e-devlet adresinize giriş yaparak “Güvenlik ve Ayarlar” menüsünü açmanız gerekiyor.

Sonrasında ise sol menüde ikinci sıradaki “iki aşamalı giriş işlemleri” seçeneğini tıklayarak bu özelliği “Aktif” hale getirmeniz gerekiyor. Bu adımdan sonra sonra sistem sizi nasıl ilerlemeniz gerektiği konusunda yönlendirecek ve telefonunuz aracılığıyla kimliğinizi okuyarak e-devletiniz ile telefonunuzu eşleyecektir.

Püf noktası: Bazen kimlik veya telefon sebebiyle okuma işlemi gerçekleşmeyebilir. Bu durumda en yakın PTT ofisine giderek hem bu işlemi hem de bir sonrakini gerçekleştirebilirsiniz.

2.) UETS adresi alma

Turizm bakanlığına başvuru yapacağınız sırada istenen bilgilerden biri de 15 haneli kısa adı UETS olan Uluslararası Elektronik Tebligat Sistemi adresiniz. Bunumarayı 1.adımı tamamladıktan sonra kolayca internet üzerinden temin edebilirsiniz.

Püf noktası: üyeliğinizi açarken veya sonrasında menü kısmından “Kullanım Şekli” ayarını mutlaka “Alıcı” statüsüne geçirmeniz. Bu ayarın olmadığı durumlarda Turizm Bakanlığı sistemi üzerindeki başvurunuz kabul edilecek ancak cevap olumsuz dönecektir.

3.) Web Tapudan Dijital Tapu Örneği

Bu kısıma fiziki tapunuzun düzgün bir fotoğrafını pdf formatına çevirerek de yükleyebilirsiniz. Ancak bazı tapular okunaklı olmadığı için başvuruların geri gönderildiğine zaman zaman şahit olduk. Bu sebeple aşağıdaki adımlarla pdf formatındaki hazır tapunuzu kolayca temin edebilirsiniz. Öncelikle e-devlet şifrenizle web tapu adresine girmeniz gerekiyor. Adrese link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra sol menüden önce “Taşınmaz İşlemleri” sonrasında da “Taşınmazlar Listesi” butonundan sahip olduğunuz mülklere ait tapu kayıtlarına ulaşıyorsunuz. Her satırın en solunda bulunan yuvarlağın içerisindeki info(i) butonuna tıklayarak indirme menüsünü açtıktan sonra ilgili kutucukları işaretleyerek “İndir” butonuna bastığınızda Turizm Bakanlığı sayfasında Turizm Amaçlı Konut Kiralama İzin Başvurusuna yüklenmeye hazır tapunuz cihazınıza yüklenecektir.

4.) Turizm Bakanlığı Başvurusu

Tüm hazırlıklarımızı yaptık gelelim işin kendisine. Hazırlıklarımız tam ise işlem gerçekten kolay diyebiliriz. Linke tıklayarak başvuru sayfasına gidiyoruz.

İzin Belgesi Sahibi veya Vekalet sahibi bölümü e-devletiniz üzerindeki kişisel bilgilerle otomatik olarak dolacaktır. “Belge Sahibinin İletişim Bilgileri” bölümündeki kırmızı ile işaretli tüm zorunlu bölümleri doldurmanız gerekmektedir. Tüm bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra “Konut veya Konutların Durum Bilgileri” bölümündeki 2 çoktan seçmeli soruya da yanıt verip “Kaydet” tuşuna basarak başvurunun sonraki bölümülerine ilerleyebilirsiniz.

Bu aşamada başvurunuz taslak olarak kaydedilmiş olup geri kalan bilgileri doldurma kısmına geçiyoruz. Bu bölüm başvuru detaylarınız ile ilgili. Soruları cevaplayarak devam ediyoruz.

Püf noktası: Sadece konutların sayısını vermeniz (Dükkan ve ofisler sayılmıyor) ve bu konut sayılarının Ulusal Adres Veri Tabanı (UATV) ile eşleşmesi gerekiyor.

Bir sonraki bölüm konutunuzun bilgileri ile ilgili. Buradaki seçenekler üzerinde ilerleyerek konutunuzun adres bilgilerini giriyorsunuz ve daire numaranıza kadar seçiyorsunuz.

Sonrasında ise “Oda Sayısı” bilgisini giriyorsunuz. Her oda 2 kişilik sayılıyor ve diğer gri alanlar oda sayısı bilginize göre otomatik doluyor.

Püf noktası: “Bağımsız Bölüm” kısmındaki konut sayısı bir önceki ekranda yanıtladığınız “Binada yer alan toplam konut sayısı” sorusu ile doğru eşleşmeli aksi halde izin başvurunuz eksik evrak bildirimi ile geri dönecektir.

Bir sonraki kısımda ise mülk üzerinde başka bir malik var ise onun bilgilerini eklemeniz gerekiyor. Eğer mülk sahibi sadece sizseniz bir işlem yapmanıza gerek yok kaydınız alt kısımda otomatik olarak çıkacaktır. Tüm malikler eklendikten sonra her biri için tek tek kimlik kartı veya pasaport resmi /fotokopisi ve imza beyannamesi eklemeniz gerekiyor.

Püf noktası 1: Kimlik ön ve arka yüzünüz tek bir pdf dosya içerisinde olmalıdır. Başvuru sırasında yükleme yapacağınız her alan sadece 1 pdf kabul etmektedir.

Püf noktası 2: Eğer kimliğiniz yeni, çipli ve ön yüzünün sağ alt kısmında imzanız var ise imza beyannamesi bölümüne de kimlik kartı veya pasaport resmi /fotokopisi yükleyebilirsiniz.

En son bölümde ise konutunuz ve durumunuzu ilgilendiren belgeleri yine tek bir pdf formatına getirerek ilgili yerlere yüklemeniz gerekmekte.

1.) Konut Malikler Başvuru Muvafakat Beyanı

Bu kısmı sadece ilgili konut üzerinde ortak mülkiyet olması durumunda kullanacaksınız. Diğer maliklerden alacağınız konutta Turizm Amaçlı Kiralama yapılabileceğine ve bu konuda Bakanlık nezdinde sizi yetkili kıldıklarına dair imzalı belgeyi yüklemeniz isteniyor.

2.) Hisseli Tapularda Maliklerin Onay Belgesi

Bazı mülklerde daire bölümlemeleri kat mülkiyetli veya irtifaklı şekilde olmayabiliyor. Bu gibi durumlarda tapunuzda görünen tüm hissedarlardan imzalı onay alarak kimlik ön ve arka yüzleri ile birlikte tek bir pdf dosyası halinde yüklemeniz gerekiyor.

3.) Blok Kat Maliklerinin Muvafakatı

Yazımızın başında bahsettiğimiz binanızdaki tüm kat maliklerinden alınmış imzalı ve kimlik fotokopili belge veya olması durumunda apartman yönetim defterinde oy birliği ile alınmış ilgili kararın noter onaylı kopyası.

4.) İsyeri açma ve çalışma ruhsatı

Aynı binada sizin adınıza beşten fazla daire olması durumunda tüm belgelere ek olarak belediyeden işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı almanız gerekmekte.

5.) Site Kat Malikleri Muvafakatı

Eğer hem bir binada beşten fazla daireniz var ise ve bu bina bir site içerisindeyse sadece kendi binanızdan değil tüm site sakinlerinden imza toplamanız gerekiyor.

Başvurunuzun durumuna göre gereken ilgili belgeleri yükledikten sonra sayfanın aşağısında bulunan onay kutucuklarını işaretleyerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Bundan sonra başvurunuz inceleme aşamasına geçecek ve yaklaşık 10 gün içerisinde size geri bildirim yapılacaktır (Başvuru yasal takip süresinin 60 gün olduğunu hatırlatalım)

Tebrikler Başvurunuz Tamamlandı. Ama işiniz daha yeni başlıyor.

Size şimdiden bol kazançlar ve iyi misafirler diliyoruz. Homesberg olarak bu yolculukta size daha az efor ile daha çok kazandırmak için buradayız. Siz de arkanıza yaslanıp bugün fiyatım ne olmalı sorusunu düşünmemek, en önemli kanallarda evinizi yayımlamak, masraflarınız ve fatura bedelleriniz dahil tüm performansınızı tek bir panelden görüntülemek ve çevrenizdeki tüm rekabetten haberdar olmak istiyorsanız sitemize kayıt olmayı sakın unutmayın. Şimdi kayıt olmak ve sınırlı sayıdaki 75 USD ücretsiz krediden faydalanmak için tıklayın.

Takipte kalın ve Airbnb hakkında güncel bilgilerden en kısa sürede haberdar olmak için mail listemize kaydolmayı unutmayın.

9 Comments

 1. Elif Eryüksel 4 Ocak 2024 at 10:36 - Reply

  Merhaba
  Evim iki katlı müstakil.tapu babamın adına .onun asınamı başvuru yapacağım.

  • Homesberg 4 Ocak 2024 at 18:39 - Reply

   Merhaba, babanızın başvuru yapması lazım.

 2. Seval 15 Ocak 2024 at 12:33 - Reply

  İkiz villam var site içinde tüm site den mi için alınacak

  • Homesberg 20 Ocak 2024 at 15:43 - Reply

   Merhabalar. Evet site içerisinde iseniz tüm siteden izin almanız gerekiyor.

 3. öykü 3 Mayıs 2024 at 10:02 - Reply

  merhba binada oturanlardan izin alma işlemi nasıl yapılıyor?

 4. Saniye 9 Mayıs 2024 at 15:24 - Reply

  merhaba, ev annemin ama noter den vekaletname aldım, başvuru yaptım fakat red oldu, vekalet ile başvuru yapılamıyor mu

  • Homesberg 1 Temmuz 2024 at 15:05 - Reply

   Merhabalar,

   Vekalet ile başvuru yapılabiliyor. Red almış iseniz muhtemelen başka bir konu ile alakalıdır. Form doldurup durumunuzu anlatırsanız hemen iletişime geçebiliriz.

 5. Cenap 28 Haziran 2024 at 10:47 - Reply

  Merhaba , basvuru yapıldıgında verilen basvuru numarası airbnb sitesinde kayıt icin kullanilabiliyor mu yoksa ayrı bir numara mı bildirilecek daha sonra ? Tesekkurler

  • Homesberg 1 Temmuz 2024 at 15:02 - Reply

   Merhabalar,

   Başvuru numarası ile onay numaraları birbirinden farklı. Onay numaranız XX-XXXX olarak gireceksiniz. İlk kısım aynı plaka gibi şehir kodları sonraki kısım ise tekil izin numaranızdır.

Mail listemize kayıt olun en yeni gelişmelerden ilk siz haberdar olun!
 • Airbnb Türkiye Kapanıyor mu?
 • Airbnb İzin Belgesi Başvurusu
 • Airbnb Yönetmeliği Açıklandı
 • Airbnb Hesabınızı Homesberg’e Bağlayın
 • Airbnb, Kısa Dönem Kiralama Vergisi Hakkında Her Şey – Gelir Vergisi Ne Kadar?
 • Airbnb Ev Sahipliği İçin Bilmeniz Gerekenler
 • Airbnb Nedir Nasıl Çalışır?
 • Airbnb Yapmanın Yaptırımları Nelerdir?
 • Yeni Çıkan Airbnb Yasası Nedir?
 • Airbnb Yasal mı?